Payment claim 6
PROJECT CERES - UREA SHEDS · Saipem Clough Joint Venture
August, open. Measures live against the resolved schedule of rates, so anything measured or approved today lands in this claim.
This claim is measuring live
It is the value of everything in place on QJ2006 less what claim 5 already claimed, so an approved variation moves it immediately. Lodging it freezes the amount, because a payment claim under the BIF Act is served at a stated figure, and starts the fifteen and twenty-five business-day clocks against Saipem Clough Joint Venture.
QClad
Roofing · Cladding · Acoustics
Payment claim
PC-2026-0196
Made under the Building Industry Fairness
(Security of Payment) Act 2017 (Qld)
Claimant
QClad Services Pty Ltd
ABN 62 138 704 915
QBCC 1174 320
Unit 2/9-11 Lenco Cres, Landsborough QLD 4550
07 5474 4966 · admin@qclad.com
Respondent
Saipem Clough Joint Venture
ABN 29 648 227 913
Dean Marchetti, Subcontracts Manager, Ceres
d.marchetti@scjv.com.au
Perth WA
Contract
SCJV-CER-SC-1180
PROJECT CERES - UREA SHEDS
Ceres urea plant, Karratha, WA
Reference date: 13 Aug 2026
Period: Aug 2026
Claim number: 6
Construction work carried out
| Item | Rate | Measured | Value, ex GST |
|---|---|---|---|
| RS-PRE-MOB Mobilisation & site establishment | $18,450.00/item | 6 item | $110,700.00 |
| RS-PRE-SWM SWMS, JSA & site-specific safety plan | $2,680.00/item | 6 item | $16,080.00 |
| RS-PRE-IND Site induction & verification of competency | $585.00/ea | 36.1 ea | $21,118.50 |
| RS-PRE-SUP Site supervision, leading hand | $1,248.00/day | 169.84 day | $211,960.32 |
| RS-PRE-SCF Scaffold: supply, erect, hire 8 weeks, dismantle | $101.80/m² | 1,856.4 m² | $188,981.52 |
| RS-ROF-STR Strip existing roof sheeting & dispose | $52.40/m² | 1,569.6 m² | $82,247.04 |
| RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install | $136.80/m² | 2,969.6 m² | $406,241.28 |
| RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install | $136.80/m² | 1,388.8 m² | $189,987.84 |
| RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install | $39.60/m² | 2,969.6 m² | $117,596.16 |
| RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install | $39.60/m² | 1,388.8 m² | $54,996.48 |
| RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins | $24.80/m² | 3,072 m² | $76,185.60 |
| RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins | $24.80/m² | 1,475.6 m² | $36,594.88 |
| RS-ROF-RDG Ridge capping & barge, supply and install | $146.00/lm | 362.44 lm | $52,916.24 |
| RS-ROF-GUT Box gutter, supply and install | $385.00/lm | 220.32 lm | $84,823.20 |
| RS-ROF-DWP Downpipe & rainhead, supply and install | $864.00/ea | 22.32 ea | $19,284.48 |
| RS-ROF-VNT Ridge ventilator, supply and install | $624.00/lm | 75.04 lm | $46,824.96 |
| RS-CLD-KSP Kingspan KS1000 RW insulated panel, install | $289.40/m² | 1,705.2 m² | $493,484.88 |
| RS-CLD-KSP Kingspan KS1000 RW insulated panel, install | $289.40/m² | 717.6 m² | $207,673.44 |
| RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install | $114.00/lm | 836.4 lm | $95,349.60 |
| RS-CLD-CAP Corner & parapet capping, supply and install | $138.00/lm | 400.2 lm | $55,227.60 |
| RS-HGT-ANC Roof anchor point: supply, install & certify | $745.00/ea | 55.68 ea | $41,481.60 |
| RS-HGT-STA Static line system: supply, install & certify | $286.00/lm | 388.8 lm | $111,196.80 |
| RS-HGT-EWP EWP hire & operator, 45ft boom | $1,780.00/day | 87.42 day | $155,607.60 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings | $34.80/lm | 851.2 lm | $29,621.76 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings | $34.80/lm | 523.8 lm | $18,228.24 |
| RS-WPF-PEN Roof penetration flashing, form & seal | $684.00/ea | 33.28 ea | $22,763.52 |
| RS-LAB-TRV Travel & living away: per person, per day | $385.00/day | 545.6 day | $210,056.00 |
| RS-ROF-SKY Fibreglass roof lighting, install · VAR-006-01 Additional roof lighting to Shed 1 | $198.00/m² | 326.8 m² | $64,706.40 |
| RS-WPF-PEN Roof penetration flashing, form & seal · VAR-006-01 Additional roof lighting to Shed 1 | $684.00/ea | 20.64 ea | $14,117.76 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings · VAR-006-01 Additional roof lighting to Shed 1 | $34.80/lm | 275.2 lm | $9,576.96 |
| RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins · VAR-006-02 Cyclone tie-down upgrade, both sheds | $24.80/m² | 1,874.8 m² | $46,495.04 |
| RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install · VAR-006-02 Cyclone tie-down upgrade, both sheds | $114.00/lm | 412.8 lm | $47,059.20 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings · VAR-006-02 Cyclone tie-down upgrade, both sheds | $34.80/lm | 808.4 lm | $28,132.32 |
| Value of work in place to date | $3,367,317.22 |
| Less previously claimed (claims 1-5) | ($3,023,850.86) |
| Value of work this claim, ex GST | $343,466.36 |
| Less retention at 5% | ($17,173.32) |
| Net, ex GST | $326,293.04 |
| GST at 10% | $32,629.30 |
| Amount claimed, inc GST | $358,922.34 |
This is a payment claim made under the Building Industry Fairness (Security of Payment) Act 2017 (Qld). The respondent must respond by giving a payment schedule within 15 business days of service, and must pay the scheduled amount on or before the due date for payment. Retention of $17,173.32 is withheld under the contract, of which half is released at practical completion and the balance at the end of the defects liability period.
Prepared by Janelle Roe, Contracts Administrator · QClad Services Pty Ltd · ABN 62 138 704 915
Payment by EFT: NAB Caloundra · BSB 084-462 · Account 5813 02947 · Reference PC-2026-0196
Claim history on QJ2006
Cumulative to date: $3,367,317.22 of a $7,497,478 contract sum.
| Claim | Period | This claim | Lodged | Certified | Paid | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PC-2026-0162 | Jul 2026 | $787,952.23 | 8 Aug 2026 | 12 Aug 2026 | - | Certified |
| PC-2026-0157 | Jun 2026 | $579,178.56 | 8 Jul 2026 | 28 Jul 2026 | 11 Aug 2026 | Paid |
| PC-2026-0153 | May 2026 | $585,913.19 | 6 Jun 2026 | 26 Jun 2026 | 22 Jul 2026 | Paid |
| PC-2026-0151 | Apr 2026 | $582,545.88 | 8 May 2026 | 27 May 2026 | 23 Jun 2026 | Paid |
| PC-2026-0150 | Mar 2026 | $488,261.00 | 8 Apr 2026 | 25 Apr 2026 | 22 May 2026 | Paid |