Payment claim 2
PROJECT CERES - UREA SHEDS · Saipem Clough Joint Venture
Served
8 May 2026
Payment schedule due
29 May 2026
15 business days
Certified
27 May 2026
Payment due
12 Jun 2026
Paid 23 Jun 2026
QClad
Roofing · Cladding · Acoustics
Payment claim
PC-2026-0151
Made under the Building Industry Fairness
(Security of Payment) Act 2017 (Qld)
Claimant
QClad Services Pty Ltd
ABN 62 138 704 915
QBCC 1174 320
Unit 2/9-11 Lenco Cres, Landsborough QLD 4550
07 5474 4966 · admin@qclad.com
Respondent
Saipem Clough Joint Venture
ABN 29 648 227 913
Dean Marchetti, Subcontracts Manager, Ceres
d.marchetti@scjv.com.au
Perth WA
Contract
SCJV-CER-SC-1180
PROJECT CERES - UREA SHEDS
Ceres urea plant, Karratha, WA
Reference date: 8 May 2026
Period: Apr 2026
Claim number: 2
Construction work carried out
| Item | Rate | Measured | Value, ex GST |
|---|---|---|---|
| RS-PRE-MOB Mobilisation & site establishment | $18,450.00/item | 6 item | $110,700.00 |
| RS-PRE-SWM SWMS, JSA & site-specific safety plan | $2,680.00/item | 6 item | $16,080.00 |
| RS-PRE-IND Site induction & verification of competency | $585.00/ea | 36.1 ea | $21,118.50 |
| RS-PRE-SUP Site supervision, leading hand | $1,248.00/day | 169.84 day | $211,960.32 |
| RS-PRE-SCF Scaffold: supply, erect, hire 8 weeks, dismantle | $101.80/m² | 1,856.4 m² | $188,981.52 |
| RS-ROF-STR Strip existing roof sheeting & dispose | $52.40/m² | 1,569.6 m² | $82,247.04 |
| RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install | $136.80/m² | 2,969.6 m² | $406,241.28 |
| RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install | $136.80/m² | 1,388.8 m² | $189,987.84 |
| RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install | $39.60/m² | 2,969.6 m² | $117,596.16 |
| RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install | $39.60/m² | 1,388.8 m² | $54,996.48 |
| RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins | $24.80/m² | 3,072 m² | $76,185.60 |
| RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins | $24.80/m² | 1,475.6 m² | $36,594.88 |
| RS-ROF-RDG Ridge capping & barge, supply and install | $146.00/lm | 362.44 lm | $52,916.24 |
| RS-ROF-GUT Box gutter, supply and install | $385.00/lm | 220.32 lm | $84,823.20 |
| RS-ROF-DWP Downpipe & rainhead, supply and install | $864.00/ea | 22.32 ea | $19,284.48 |
| RS-ROF-VNT Ridge ventilator, supply and install | $624.00/lm | 75.04 lm | $46,824.96 |
| RS-CLD-KSP Kingspan KS1000 RW insulated panel, install | $289.40/m² | 1,705.2 m² | $493,484.88 |
| RS-CLD-KSP Kingspan KS1000 RW insulated panel, install | $289.40/m² | 717.6 m² | $207,673.44 |
| RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install | $114.00/lm | 836.4 lm | $95,349.60 |
| RS-CLD-CAP Corner & parapet capping, supply and install | $138.00/lm | 400.2 lm | $55,227.60 |
| RS-HGT-ANC Roof anchor point: supply, install & certify | $745.00/ea | 55.68 ea | $41,481.60 |
| RS-HGT-STA Static line system: supply, install & certify | $286.00/lm | 388.8 lm | $111,196.80 |
| RS-HGT-EWP EWP hire & operator, 45ft boom | $1,780.00/day | 87.42 day | $155,607.60 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings | $34.80/lm | 851.2 lm | $29,621.76 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings | $34.80/lm | 523.8 lm | $18,228.24 |
| RS-WPF-PEN Roof penetration flashing, form & seal | $684.00/ea | 33.28 ea | $22,763.52 |
| RS-LAB-TRV Travel & living away: per person, per day | $385.00/day | 545.6 day | $210,056.00 |
| RS-ROF-SKY Fibreglass roof lighting, install · VAR-006-01 Additional roof lighting to Shed 1 | $198.00/m² | 326.8 m² | $64,706.40 |
| RS-WPF-PEN Roof penetration flashing, form & seal · VAR-006-01 Additional roof lighting to Shed 1 | $684.00/ea | 20.64 ea | $14,117.76 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings · VAR-006-01 Additional roof lighting to Shed 1 | $34.80/lm | 275.2 lm | $9,576.96 |
| RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins · VAR-006-02 Cyclone tie-down upgrade, both sheds | $24.80/m² | 1,874.8 m² | $46,495.04 |
| RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install · VAR-006-02 Cyclone tie-down upgrade, both sheds | $114.00/lm | 412.8 lm | $47,059.20 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings · VAR-006-02 Cyclone tie-down upgrade, both sheds | $34.80/lm | 808.4 lm | $28,132.32 |
| Value of work in place to date | $1,070,806.88 |
| Less previously claimed (claims 1-1) | ($488,261.00) |
| Value of work this claim, ex GST | $582,545.88 |
| Less retention at 5% | ($29,127.29) |
| Net, ex GST | $553,418.59 |
| GST at 10% | $55,341.86 |
| Amount claimed, inc GST | $608,760.45 |
This is a payment claim made under the Building Industry Fairness (Security of Payment) Act 2017 (Qld). The respondent must respond by giving a payment schedule within 15 business days of service, and must pay the scheduled amount on or before 12 Jun 2026. Retention of $29,127.29 is withheld under the contract, of which half is released at practical completion and the balance at the end of the defects liability period.
Prepared by Janelle Roe, Contracts Administrator · QClad Services Pty Ltd · ABN 62 138 704 915
Payment by EFT: NAB Caloundra · BSB 084-462 · Account 5813 02947 · Reference PC-2026-0151
Claim history on QJ2006
Cumulative to date: $1,070,806.88 of a $7,497,478 contract sum.
| Claim | Period | This claim | Lodged | Certified | Paid | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PC-2026-0150 | Mar 2026 | $488,261.00 | 8 Apr 2026 | 25 Apr 2026 | 22 May 2026 | Paid |