QClad
QClad
PC-2026-0153 Demo PROJECT CERES - UREA SHEDS · May 2026
Accounting connected Thu 13 Aug 2026
PC-2026-0153 Paid Claim 3 · May 2026 QJ2006

Payment claim 3

PROJECT CERES - UREA SHEDS · Saipem Clough Joint Venture

Served

6 Jun 2026

Payment schedule due

26 Jun 2026

15 business days

Certified

26 Jun 2026

Payment due

10 Jul 2026

Paid 22 Jul 2026

QClad

Roofing · Cladding · Acoustics

Payment claim

PC-2026-0153

Made under the Building Industry Fairness
(Security of Payment) Act 2017 (Qld)

Claimant

QClad Services Pty Ltd

ABN 62 138 704 915

QBCC 1174 320

Unit 2/9-11 Lenco Cres, Landsborough QLD 4550

07 5474 4966 · admin@qclad.com

Respondent

Saipem Clough Joint Venture

ABN 29 648 227 913

Dean Marchetti, Subcontracts Manager, Ceres

d.marchetti@scjv.com.au

Perth WA

Contract

SCJV-CER-SC-1180

PROJECT CERES - UREA SHEDS

Ceres urea plant, Karratha, WA

Reference date: 6 Jun 2026

Period: May 2026

Claim number: 3

Construction work carried out

Item Rate Measured Value, ex GST
RS-PRE-MOB Mobilisation & site establishment $18,450.00/item 6 item $110,700.00
RS-PRE-SWM SWMS, JSA & site-specific safety plan $2,680.00/item 6 item $16,080.00
RS-PRE-IND Site induction & verification of competency $585.00/ea 36.1 ea $21,118.50
RS-PRE-SUP Site supervision, leading hand $1,248.00/day 169.84 day $211,960.32
RS-PRE-SCF Scaffold: supply, erect, hire 8 weeks, dismantle $101.80/m² 1,856.4 m² $188,981.52
RS-ROF-STR Strip existing roof sheeting & dispose $52.40/m² 1,569.6 m² $82,247.04
RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install $136.80/m² 2,969.6 m² $406,241.28
RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install $136.80/m² 1,388.8 m² $189,987.84
RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install $39.60/m² 2,969.6 m² $117,596.16
RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install $39.60/m² 1,388.8 m² $54,996.48
RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins $24.80/m² 3,072 m² $76,185.60
RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins $24.80/m² 1,475.6 m² $36,594.88
RS-ROF-RDG Ridge capping & barge, supply and install $146.00/lm 362.44 lm $52,916.24
RS-ROF-GUT Box gutter, supply and install $385.00/lm 220.32 lm $84,823.20
RS-ROF-DWP Downpipe & rainhead, supply and install $864.00/ea 22.32 ea $19,284.48
RS-ROF-VNT Ridge ventilator, supply and install $624.00/lm 75.04 lm $46,824.96
RS-CLD-KSP Kingspan KS1000 RW insulated panel, install $289.40/m² 1,705.2 m² $493,484.88
RS-CLD-KSP Kingspan KS1000 RW insulated panel, install $289.40/m² 717.6 m² $207,673.44
RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install $114.00/lm 836.4 lm $95,349.60
RS-CLD-CAP Corner & parapet capping, supply and install $138.00/lm 400.2 lm $55,227.60
RS-HGT-ANC Roof anchor point: supply, install & certify $745.00/ea 55.68 ea $41,481.60
RS-HGT-STA Static line system: supply, install & certify $286.00/lm 388.8 lm $111,196.80
RS-HGT-EWP EWP hire & operator, 45ft boom $1,780.00/day 87.42 day $155,607.60
RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings $34.80/lm 851.2 lm $29,621.76
RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings $34.80/lm 523.8 lm $18,228.24
RS-WPF-PEN Roof penetration flashing, form & seal $684.00/ea 33.28 ea $22,763.52
RS-LAB-TRV Travel & living away: per person, per day $385.00/day 545.6 day $210,056.00
RS-ROF-SKY Fibreglass roof lighting, install · VAR-006-01 Additional roof lighting to Shed 1 $198.00/m² 326.8 m² $64,706.40
RS-WPF-PEN Roof penetration flashing, form & seal · VAR-006-01 Additional roof lighting to Shed 1 $684.00/ea 20.64 ea $14,117.76
RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings · VAR-006-01 Additional roof lighting to Shed 1 $34.80/lm 275.2 lm $9,576.96
RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins · VAR-006-02 Cyclone tie-down upgrade, both sheds $24.80/m² 1,874.8 m² $46,495.04
RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install · VAR-006-02 Cyclone tie-down upgrade, both sheds $114.00/lm 412.8 lm $47,059.20
RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings · VAR-006-02 Cyclone tie-down upgrade, both sheds $34.80/lm 808.4 lm $28,132.32
Value of work in place to date$1,656,720.07
Less previously claimed (claims 1-2)($1,070,806.88)
Value of work this claim, ex GST$585,913.19
Less retention at 5%($29,295.66)
Net, ex GST$556,617.53
GST at 10%$55,661.75
Amount claimed, inc GST$612,279.28

This is a payment claim made under the Building Industry Fairness (Security of Payment) Act 2017 (Qld). The respondent must respond by giving a payment schedule within 15 business days of service, and must pay the scheduled amount on or before 10 Jul 2026. Retention of $29,295.66 is withheld under the contract, of which half is released at practical completion and the balance at the end of the defects liability period.

Prepared by Janelle Roe, Contracts Administrator · QClad Services Pty Ltd · ABN 62 138 704 915

Payment by EFT: NAB Caloundra · BSB 084-462 · Account 5813 02947 · Reference PC-2026-0153

Claim history on QJ2006

Cumulative to date: $1,656,720.07 of a $7,497,478 contract sum.

ClaimPeriodThis claimLodgedCertifiedPaidStatus
PC-2026-0151 Apr 2026 $582,545.88 8 May 2026 27 May 2026 23 Jun 2026 Paid
PC-2026-0150 Mar 2026 $488,261.00 8 Apr 2026 25 Apr 2026 22 May 2026 Paid