Tax invoice INV-26-0399
Against certified claim PC-2026-0157 · QJ2006 · Saipem Clough Joint Venture
QClad
Roofing · Cladding · Acoustics
Tax invoice
INV-26-0399
Issued 28 Jul 2026
From
QClad Services Pty Ltd
ABN 62 138 704 915
QBCC 1174 320
Unit 2/9-11 Lenco Cres, Landsborough QLD 4550
07 5474 4966 · admin@qclad.com
Bill to
Saipem Clough Joint Venture
ABN 29 648 227 913
Dean Marchetti, Subcontracts Manager, Ceres
d.marchetti@scjv.com.au
Perth WA
Reference
SCJV-CER-SC-1180
PROJECT CERES - UREA SHEDS
Ceres urea plant, Karratha, WA
Claim PC-2026-0157 · no. 4
Period: Jun 2026
Terms: 45 days EOM · due 12 Aug 2026
Construction work certified this period
| Item | Rate | Measured to date | Value, ex GST |
|---|---|---|---|
| RS-PRE-MOB Mobilisation & site establishment | $18,450.00/item | 6 item | $110,700.00 |
| RS-PRE-SWM SWMS, JSA & site-specific safety plan | $2,680.00/item | 6 item | $16,080.00 |
| RS-PRE-IND Site induction & verification of competency | $585.00/ea | 36.1 ea | $21,118.50 |
| RS-PRE-SUP Site supervision, leading hand | $1,248.00/day | 169.84 day | $211,960.32 |
| RS-PRE-SCF Scaffold: supply, erect, hire 8 weeks, dismantle | $101.80/m² | 1,856.4 m² | $188,981.52 |
| RS-ROF-STR Strip existing roof sheeting & dispose | $52.40/m² | 1,569.6 m² | $82,247.04 |
| RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install | $136.80/m² | 2,969.6 m² | $406,241.28 |
| RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install | $136.80/m² | 1,388.8 m² | $189,987.84 |
| RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install | $39.60/m² | 2,969.6 m² | $117,596.16 |
| RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install | $39.60/m² | 1,388.8 m² | $54,996.48 |
| RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins | $24.80/m² | 3,072 m² | $76,185.60 |
| RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins | $24.80/m² | 1,475.6 m² | $36,594.88 |
| RS-ROF-RDG Ridge capping & barge, supply and install | $146.00/lm | 362.44 lm | $52,916.24 |
| RS-ROF-GUT Box gutter, supply and install | $385.00/lm | 220.32 lm | $84,823.20 |
| RS-ROF-DWP Downpipe & rainhead, supply and install | $864.00/ea | 22.32 ea | $19,284.48 |
| RS-ROF-VNT Ridge ventilator, supply and install | $624.00/lm | 75.04 lm | $46,824.96 |
| RS-CLD-KSP Kingspan KS1000 RW insulated panel, install | $289.40/m² | 1,705.2 m² | $493,484.88 |
| RS-CLD-KSP Kingspan KS1000 RW insulated panel, install | $289.40/m² | 717.6 m² | $207,673.44 |
| RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install | $114.00/lm | 836.4 lm | $95,349.60 |
| RS-CLD-CAP Corner & parapet capping, supply and install | $138.00/lm | 400.2 lm | $55,227.60 |
| RS-HGT-ANC Roof anchor point: supply, install & certify | $745.00/ea | 55.68 ea | $41,481.60 |
| RS-HGT-STA Static line system: supply, install & certify | $286.00/lm | 388.8 lm | $111,196.80 |
| RS-HGT-EWP EWP hire & operator, 45ft boom | $1,780.00/day | 87.42 day | $155,607.60 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings | $34.80/lm | 851.2 lm | $29,621.76 |
| Summary of the measure supporting claim PC-2026-0157. The full schedule of rates is attached to the payment claim. | |||
| Certified this claim, ex GST | $579,178.56 |
| Less retention at 5% | ($28,958.93) |
| Subtotal, ex GST | $550,219.63 |
| GST at 10% | $55,021.96 |
| Total due, inc GST | $605,241.59 |
Payment
Electronic funds transfer
NAB Caloundra
BSB 084-462 · Account 5813 02947
Reference: INV-26-0399
Due 12 Aug 2026, 45 days EOM
Retention of $28,958.93 is withheld under the contract. Half is released at practical completion and the balance at the end of the defects liability period.
QClad Services Pty Ltd · ABN 62 138 704 915 · QBCC 1174 320 · PO Box 292, Landsborough QLD 4550 · 07 5474 4966 · admin@qclad.com · Ledger reference XRO-4103