Tax invoice INV-26-0397
Against certified claim PC-2026-0155 · QJ2039 · Groote Eylandt Mining Company
QClad
Roofing · Cladding · Acoustics
Tax invoice
INV-26-0397
Issued 29 Jul 2026
From
QClad Services Pty Ltd
ABN 62 138 704 915
QBCC 1174 320
Unit 2/9-11 Lenco Cres, Landsborough QLD 4550
07 5474 4966 · admin@qclad.com
Bill to
Groote Eylandt Mining Company
ABN 51 009 265 006
Warrick Delaney, Superintendent, Fixed Plant
w.delaney@gemco.com.au
Alyangula NT
Reference
S32-GEM-2026-0918
Groote Island: Mobile Plant Workshop Re-roof
Groote Eylandt, Alyangula NT, NT
Claim PC-2026-0155 · no. 2
Period: Jun 2026
Terms: 45 days EOM · due 12 Aug 2026
Construction work certified this period
| Item | Rate | Measured to date | Value, ex GST |
|---|---|---|---|
| RS-PRE-MOB Mobilisation & site establishment | $18,450.00/item | 3 item | $55,350.00 |
| RS-PRE-SWM SWMS, JSA & site-specific safety plan | $2,680.00/item | 3 item | $8,040.00 |
| RS-PRE-IND Site induction & verification of competency | $585.00/ea | 24 ea | $14,040.00 |
| RS-PRE-SUP Site supervision, leading hand | $1,248.00/day | 124.12 day | $154,901.76 |
| RS-PRE-SCF Scaffold: supply, erect, hire 8 weeks, dismantle | $106.40/m² | 976.8 m² | $103,931.52 |
| RS-ROF-STR Strip existing roof sheeting & dispose | $52.40/m² | 2,598.6 m² | $136,166.64 |
| RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install | $141.80/m² | 2,300.4 m² | $326,196.72 |
| RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install | $39.60/m² | 2,300.4 m² | $91,095.84 |
| RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins | $24.80/m² | 2,385.6 m² | $59,162.88 |
| RS-ROF-SKY Fibreglass roof lighting, install | $198.00/m² | 162.12 m² | $32,099.76 |
| RS-ROF-RDG Ridge capping & barge, supply and install | $146.00/lm | 229.32 lm | $33,480.72 |
| RS-ROF-GUT Box gutter, supply and install | $385.00/lm | 130.24 lm | $50,142.40 |
| RS-ROF-DWP Downpipe & rainhead, supply and install | $864.00/ea | 12.92 ea | $11,162.88 |
| RS-CLD-CUS CUSTOM ORB wall cladding, install | $102.40/m² | 770.8 m² | $78,929.92 |
| RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install | $114.00/lm | 504 lm | $57,456.00 |
| RS-HGT-ANC Roof anchor point: supply, install & certify | $745.00/ea | 26.88 ea | $20,025.60 |
| RS-HGT-STA Static line system: supply, install & certify | $286.00/lm | 204 lm | $58,344.00 |
| RS-HGT-EWP EWP hire & operator, 45ft boom | $1,780.00/day | 70.4 day | $125,312.00 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings | $34.80/lm | 624.8 lm | $21,743.04 |
| RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings | $34.80/lm | 273.6 lm | $9,521.28 |
| RS-LAB-TRV Travel & living away: per person, per day | $385.00/day | 498.8 day | $192,038.00 |
| RS-ROF-STR Strip existing roof sheeting & dispose · VAR-039-01 | $52.40/m² | 550.4 m² | $28,840.96 |
| RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install · VAR-039-01 | $114.00/lm | 184.04 lm | $20,980.56 |
| RS-ROF-SKY Fibreglass roof lighting, install · VAR-039-02 | $198.00/m² | 159.96 m² | $31,672.08 |
| Summary of the measure supporting claim PC-2026-0155. The full schedule of rates is attached to the payment claim. | |||
| Certified this claim, ex GST | $511,433.91 |
| Less retention at 5% | ($25,571.70) |
| Subtotal, ex GST | $485,862.21 |
| GST at 10% | $48,586.22 |
| Total due, inc GST | $534,448.43 |
Payment
Electronic funds transfer
NAB Caloundra
BSB 084-462 · Account 5813 02947
Reference: INV-26-0397
Due 12 Aug 2026, 45 days EOM
Retention of $25,571.70 is withheld under the contract. Half is released at practical completion and the balance at the end of the defects liability period.
QClad Services Pty Ltd · ABN 62 138 704 915 · QBCC 1174 320 · PO Box 292, Landsborough QLD 4550 · 07 5474 4966 · admin@qclad.com · Ledger reference XRO-4106