QClad
QClad
INV-26-0349 Demo Saipem Clough Joint Venture · PROJECT CERES - UREA SHEDS
Accounting connected Thu 13 Aug 2026
INV-26-0349 Paid Ledger XRO-4100

Tax invoice INV-26-0349

Against certified claim PC-2026-0150 · QJ2006 · Saipem Clough Joint Venture

QClad

Roofing · Cladding · Acoustics

Tax invoice

INV-26-0349

Issued 25 Apr 2026

From

QClad Services Pty Ltd

ABN 62 138 704 915

QBCC 1174 320

Unit 2/9-11 Lenco Cres, Landsborough QLD 4550

07 5474 4966 · admin@qclad.com

Bill to

Saipem Clough Joint Venture

ABN 29 648 227 913

Dean Marchetti, Subcontracts Manager, Ceres

d.marchetti@scjv.com.au

Perth WA

Reference

SCJV-CER-SC-1180

PROJECT CERES - UREA SHEDS

Ceres urea plant, Karratha, WA

Claim PC-2026-0150 · no. 1

Period: Mar 2026

Terms: 45 days EOM · due 13 May 2026

Construction work certified this period

ItemRateMeasured to dateValue, ex GST
RS-PRE-MOB Mobilisation & site establishment $18,450.00/item 6 item $110,700.00
RS-PRE-SWM SWMS, JSA & site-specific safety plan $2,680.00/item 6 item $16,080.00
RS-PRE-IND Site induction & verification of competency $585.00/ea 36.1 ea $21,118.50
RS-PRE-SUP Site supervision, leading hand $1,248.00/day 169.84 day $211,960.32
RS-PRE-SCF Scaffold: supply, erect, hire 8 weeks, dismantle $101.80/m² 1,856.4 m² $188,981.52
RS-ROF-STR Strip existing roof sheeting & dispose $52.40/m² 1,569.6 m² $82,247.04
RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install $136.80/m² 2,969.6 m² $406,241.28
RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install $136.80/m² 1,388.8 m² $189,987.84
RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install $39.60/m² 2,969.6 m² $117,596.16
RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install $39.60/m² 1,388.8 m² $54,996.48
RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins $24.80/m² 3,072 m² $76,185.60
RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins $24.80/m² 1,475.6 m² $36,594.88
RS-ROF-RDG Ridge capping & barge, supply and install $146.00/lm 362.44 lm $52,916.24
RS-ROF-GUT Box gutter, supply and install $385.00/lm 220.32 lm $84,823.20
RS-ROF-DWP Downpipe & rainhead, supply and install $864.00/ea 22.32 ea $19,284.48
RS-ROF-VNT Ridge ventilator, supply and install $624.00/lm 75.04 lm $46,824.96
RS-CLD-KSP Kingspan KS1000 RW insulated panel, install $289.40/m² 1,705.2 m² $493,484.88
RS-CLD-KSP Kingspan KS1000 RW insulated panel, install $289.40/m² 717.6 m² $207,673.44
RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install $114.00/lm 836.4 lm $95,349.60
RS-CLD-CAP Corner & parapet capping, supply and install $138.00/lm 400.2 lm $55,227.60
RS-HGT-ANC Roof anchor point: supply, install & certify $745.00/ea 55.68 ea $41,481.60
RS-HGT-STA Static line system: supply, install & certify $286.00/lm 388.8 lm $111,196.80
RS-HGT-EWP EWP hire & operator, 45ft boom $1,780.00/day 87.42 day $155,607.60
RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings $34.80/lm 851.2 lm $29,621.76
Summary of the measure supporting claim PC-2026-0150. The full schedule of rates is attached to the payment claim.
Certified this claim, ex GST$488,261.00
Less retention at 5%($24,413.05)
Subtotal, ex GST$463,847.95
GST at 10%$46,384.80
Total due, inc GST$510,232.75

Payment

Electronic funds transfer

NAB Caloundra

BSB 084-462 · Account 5813 02947

Reference: INV-26-0349

Due 13 May 2026, 45 days EOM

Retention of $24,413.05 is withheld under the contract. Half is released at practical completion and the balance at the end of the defects liability period.

QClad Services Pty Ltd · ABN 62 138 704 915 · QBCC 1174 320 · PO Box 292, Landsborough QLD 4550 · 07 5474 4966 · admin@qclad.com · Ledger reference XRO-4100