QClad
QClad
PC-2026-0197 Demo Groote Island: Mobile Plant Workshop Re-roof · Aug 2026
Accounting connected Thu 13 Aug 2026
PC-2026-0197 Draft Claim 4 · Aug 2026 QJ2039

Payment claim 4

Groote Island: Mobile Plant Workshop Re-roof · Groote Eylandt Mining Company

This claim is measuring live

It is the value of everything in place on QJ2039 less what claim 3 already claimed, so an approved variation moves it immediately. Lodging it freezes the amount, because a payment claim under the BIF Act is served at a stated figure, and starts the fifteen and twenty-five business-day clocks against Groote Eylandt Mining Company.

QClad

Roofing · Cladding · Acoustics

Payment claim

PC-2026-0197

Made under the Building Industry Fairness
(Security of Payment) Act 2017 (Qld)

Claimant

QClad Services Pty Ltd

ABN 62 138 704 915

QBCC 1174 320

Unit 2/9-11 Lenco Cres, Landsborough QLD 4550

07 5474 4966 · admin@qclad.com

Respondent

Groote Eylandt Mining Company

ABN 51 009 265 006

Warrick Delaney, Superintendent, Fixed Plant

w.delaney@gemco.com.au

Alyangula NT

Contract

S32-GEM-2026-0918

Groote Island: Mobile Plant Workshop Re-roof

Groote Eylandt, Alyangula NT, NT

Reference date: 13 Aug 2026

Period: Aug 2026

Claim number: 4

Construction work carried out

Item Rate Measured Value, ex GST
RS-PRE-MOB Mobilisation & site establishment $18,450.00/item 3 item $55,350.00
RS-PRE-SWM SWMS, JSA & site-specific safety plan $2,680.00/item 3 item $8,040.00
RS-PRE-IND Site induction & verification of competency $585.00/ea 24 ea $14,040.00
RS-PRE-SUP Site supervision, leading hand $1,248.00/day 124.12 day $154,901.76
RS-PRE-SCF Scaffold: supply, erect, hire 8 weeks, dismantle $106.40/m² 976.8 m² $103,931.52
RS-ROF-STR Strip existing roof sheeting & dispose $52.40/m² 2,598.6 m² $136,166.64
RS-ROF-KL7 KLIP-LOK 700 HI-STRENGTH roof sheeting, install $141.80/m² 2,300.4 m² $326,196.72
RS-ROF-INS Roof insulation blanket 75mm R1.8, install $39.60/m² 2,300.4 m² $91,095.84
RS-ROF-SAF Safety mesh, install to purlins $24.80/m² 2,385.6 m² $59,162.88
RS-ROF-SKY Fibreglass roof lighting, install $198.00/m² 162.12 m² $32,099.76
RS-ROF-RDG Ridge capping & barge, supply and install $146.00/lm 229.32 lm $33,480.72
RS-ROF-GUT Box gutter, supply and install $385.00/lm 130.24 lm $50,142.40
RS-ROF-DWP Downpipe & rainhead, supply and install $864.00/ea 12.92 ea $11,162.88
RS-CLD-CUS CUSTOM ORB wall cladding, install $102.40/m² 770.8 m² $78,929.92
RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install $114.00/lm 504 lm $57,456.00
RS-HGT-ANC Roof anchor point: supply, install & certify $745.00/ea 26.88 ea $20,025.60
RS-HGT-STA Static line system: supply, install & certify $286.00/lm 204 lm $58,344.00
RS-HGT-EWP EWP hire & operator, 45ft boom $1,780.00/day 70.4 day $125,312.00
RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings $34.80/lm 624.8 lm $21,743.04
RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings $34.80/lm 273.6 lm $9,521.28
RS-LAB-TRV Travel & living away: per person, per day $385.00/day 498.8 day $192,038.00
RS-ROF-STR Strip existing roof sheeting & dispose · VAR-039-01 Purlin replacement, bays 1 to 14 remeasured $52.40/m² 550.4 m² $28,840.96
RS-CLD-FLA Custom flashings, supply and install · VAR-039-01 Purlin replacement, bays 1 to 14 remeasured $114.00/lm 184.04 lm $20,980.56
RS-ROF-SKY Fibreglass roof lighting, install · VAR-039-02 Wash bay roof lighting replacement $198.00/m² 159.96 m² $31,672.08
RS-WPF-SEA Sealant to laps, penetrations & flashings · VAR-039-02 Wash bay roof lighting replacement $34.80/lm 206.4 lm $7,182.72
Value of work in place to date$1,727,817.28
Less previously claimed (claims 1-3)($1,563,674.64)
Value of work this claim, ex GST$164,142.64
Less retention at 5%($8,207.13)
Net, ex GST$155,935.51
GST at 10%$15,593.55
Amount claimed, inc GST$171,529.06

This is a payment claim made under the Building Industry Fairness (Security of Payment) Act 2017 (Qld). The respondent must respond by giving a payment schedule within 15 business days of service, and must pay the scheduled amount on or before the due date for payment. Retention of $8,207.13 is withheld under the contract, of which half is released at practical completion and the balance at the end of the defects liability period.

Prepared by Janelle Roe, Contracts Administrator · QClad Services Pty Ltd · ABN 62 138 704 915

Payment by EFT: NAB Caloundra · BSB 084-462 · Account 5813 02947 · Reference PC-2026-0197

Claim history on QJ2039

Cumulative to date: $1,727,817.28 of a $3,076,024 contract sum.

ClaimPeriodThis claimLodgedCertifiedPaidStatus
PC-2026-0160 Jul 2026 $599,552.60 8 Aug 2026 - - Submitted
PC-2026-0155 Jun 2026 $511,433.91 8 Jul 2026 29 Jul 2026 12 Aug 2026 Paid
PC-2026-0152 May 2026 $452,688.13 6 Jun 2026 25 Jun 2026 23 Jul 2026 Paid